preloader

Purpura skrudinti kakavos gabaliukai (nibsai)

Purpura skrudinti kakavos gabaliukai (nibsai)

Išparduota

Skanus ir naudingas užkandis iš grynų skrudintų trinitatio kakavos pupelių.

  • Kilmės šalis:
     Kolumbija
  • Provincija:
     Narinjas
  • Ūkis:
     Augintojų kooperatyvai: Cortepaz, Corpoteva ir Bajo Mira
  • Pupelės rūšis:
     Trinitario
  • Veislė:
     Trinitario veislių mišinys
  • Grynasis svoris:
     100 g.

Purpura skrudinti kakavos gabaliukai (nibsai)

Tai skrudintų trinitario kakavos pupelių gabaliukai be lukštų.

Sudedamosios dalys

Trinitario kakavos pupelės 100%.

Vidutinis maistingumas (100 g produkto)
Energetinė vertė (kJ) 1941
Energetinė vertė (kcal) 464
Riebalai (g) 39
- iš kurių sočiųjų riebalų rūgščių (g) 22
Angliavandeniai (g) 29
- iš kurių cukrų (g) 2
Baltymai (g) 9

Fazenda Camboa - Brazilijos rytuose įsikūrusi plantacija

RYŠKŪS ŠOKOLADO SKONIAI IŠ ATOGRĄŽŲ MIŠKŲ

Fazenda Camboa valda yra Bahija valstijos pietuose, Brazilijos "Costa do Cacao", išvertus "Kakavos kranto", širdyje. Šis regionas labai iškilus kakavos produkcijos istorijoje ir Fazenda Camboa yra puikus pavyzdys. Kakavos plantacijos savininkai ir valdytojai yra broliai Arthur ir Euardo Carvalho, kurie yra plantacjos įkūrėjo proanūkiai. Fazenda Camboa derliaus nuėmimas, džiovinimas ir vietoje pakuojamas.

Čia yra tobula aplinka auginti kakavą: tropinis klimatas, kur gausiai lyja ir kur Mata Atlantica atogražų miškas gausiai teikia organines medžiagas.

Fazenda Camboa kakava yra ekologiškai sertifikuota jau nuo 2007 m. Tiesą sakant, broliai Carvalho nustatė ekologinės kakavos auginimo Brazilijoje standartą. Šalyje, kuri garsėja plačiai paplitusiu cheminių trąšų ir pesticidų naudojimu, Fazenda Camboa kakava auga natūralioje aplinkoje. Ūkyje taikomi ekologinio ūkininkavimo metodai padeda išsaugoti turtingą Mata Atlantica atogrąžų miško biologinę įvairovę. Plantacijoje pastebimai padaugėjo paukščių, ypač įvairiaspalvių papūgų.

600 HA ŠEIMOS ŪKIS

1942 m Arthuro ir Eduardo Carvalho prosenelis įkūrė šeimos kakavos verslą. Daugelį dešimtmečių šeima buvo viena iš sėkmingų kakavos augintojų ir eksportuotojų Brazilijoje. Dėl 1989 m. užklupusios raganų šluotos ligos kakavos gamyba sumažėjo 96%. Dauguma žmonių išvyko, bet Artūras ir Eduardo ėmėsi ryžtingi atgaivinti šeimos verslą. Naudodami hibridizacijos ir skiepijimo metodų derinį, jie sugebėjo nugalėti užkrėstų medžių ligą ir užkirsti kelią tolesniam jos plitimui. Jų sunkus darbas pavertė Fazenda Camboa klestinčiu puikios kakavos ūkiu.